Hirdetés

Tuzséri Pálinka Manufaktúra

2015-08-20 06:51:04

A Tuzséri Pálinka Manufaktúrában az élet nem áll meg egy percre sem! Hogy miért nem? Nos, erről, valamint a vállalkozás ötletének regénybe illő megszületésétől az elavult pálinkafőzde újjáépítésén át a mai korszerű manufaktúráig, ahol nemcsak pálinkát főznek, de étellel, itallal, programokkal, sőt már szállással is várják a pálinkabarátokat, Komáromi János tulajdonos mesél lendületesen, színesen.

„Minden a pálinkával kezdődött meg a 20 éves érettségi találkozóval – mondja emlékezve –, ahol arról beszélgettünk barátommal, hogy ha már szeretjük is a pálinkát meg itt, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye északi részén igazán minden adva van egy pálinkafőzde elindításához, vágjunk bele.” És belevágtak a pálinkafőzésbe, de talán akkor még ők sem sejtették, hogy 2015-ben már erre a tevékenységre építve vágnak bele a vendéglátásba is. Röviden tehát mutassuk be a pálinkamanufaktúrát, hiszen az érkező vendégek is ezért: a manufaktúráért, a látványfőzdéért, a kóstolóházért, a helyi ételekért és pálinkáért jönnek ide, és maradnak – akár több napra.

 

Tuzséri Pálinka Manufaktúra

Komáromi János és társa tehát tudta, hogy az 1920-as évektől, Európában elsőként, Tuzséron folyt nagyüzemi almatermelés, ezért is nevezték Tuzsér aranyának az almát. Tudták azt is, hogy ebből itt, a Tuzsér és Mándok közti Kálonga-tanyai főzdében pálinkát főztek, azaz hagyománya van pálinkafőzésnek, így nemcsak nagy lehetőséget láttak a pálinkafőzés hagyományának felélesztésében, de úgy érezték, hogy a hagyomány kötelezi is őket a folytatásra!

Kezdetben a vidék legjellegzetesebb gyümölcseiből, almából és szilvából készítették bérfőzött termékeiket, és amikor kellő tapasztalatra tettek szert, a régi főzde helyén, 2009-ben új főzdét építettek, új technológiával. Legfőbb céljuk kezdetektől a kitűnő pálinkaminőség volt, s ebben nem ismertek kompromisszumot. Ennek érdekében pl. a 10–14-féle almát fajtatisztán, azaz egymástól szigorúan elkülönítve kezelik. Ma már 25-féle gyümölcsből, 14-féle almából készítenek ún. kereskedelmi (fahordóban érlelt, ágyas, prémiumválogatás) pálinkát, melyekkel a piacra is kiléptek így azokat a régióban (pl. Hajdúszoboszlón, Debrecenben) hotelekben, szállodákban kóstolhatják meg a vendégek.

A minőség iránti elkötelezettség meghozta eredményét, hisz egyik díjat a másik után nyerik: Vilmoskörte pálinkájuk 2012-ben Magyarország legjobb pálinkája, Jonatán almapálinkájuk pedig 2014-ben a Világkupa legjobb pálinkája lett.

Mint a Szatmár-Beregi Szilvapálinka Lovagrend tagja, Komáromi János arra is törekedett, hogy minden itt főzött pálinka kiváló legyen. Az eredmény itt sem maradt el, hisz mások náluk főzetett pálinkája is nyert már díjakat, amire nagyon büszke.

A pálinka kitűnő minősége mellett hangsúlyos a Tuzséri Pálinka manufaktúra életében a környezetbarát szemlélet. Takarékosak és innovatívak. Kerülik a környezet terhelését. Itt már két éve ingyenes a gyümölcsök magozása, amely művelet egyrészt a pálinka minőségét fokozza, csökkenti a cefre mennyiségét, másrészt ezzel a maggal, illetve a belőle keletkező hővel fűtik a lepárlót. A maradék cefremoslékot a földekre kihordva hasznosítják, de előtte egy 200 m³-es tárolóban tárolva, hogy a benne lévő hőcserélő segítségével fűtsék a kóstolóházat, ezzel és a főzdében keletkezett meleg vízzel.

Tuzséri Pálinka ManufaktúraItt lépünk át vendéglátás, a turizmus területére, amit bevezetőnkben ígértünk, hiszen nemcsak bérfőzde épült itt, hanem korábban már kóstolóház is, két hete pedig, ünnepélyesen adták át az elkészült 5 önálló rönkházat, melyek 4 napraforgós minősítést értek el. Konyha, fürdőszoba minden házban található, közös sütésre-főzésre a kertben van lehetőség. A rönkházak parkosított téren állnak, díszburkolatú út vezet hozzájuk, szoba- és konyhaberendezésük rusztikus, jellemzően fából készült. A székely jacuzzi és szauna télen-nyáron élvezetes: aki még nem próbálta, ezt ne hagyja ki!

A kóstolóház nemcsak családok, baráti társaság befogadására alkalmas, de rendezvények, csapatépítő céges rendezvények lebonyolítására is alkalmas mérete és nagykonyhája okán.

 

Tuzséri Pálinka Manufaktúra

Az új létesítményeket különleges fakerítés övezi, melyen 16 tábla mesél Tuzsér aranyáról, a hagyományos almafajtákról, a manufaktúra szolgáltatásairól.

A pálinka kedvelőinek nagy örömére, mint írtuk, itt az élet nem áll meg: a pálinkamesterek egész évben főzik a pálinkát, mindig van mit mutatni az érdeklődőknek, akik a Pálinkaút ezen állomásán megállnak.

A szállóvendégnek, ha kér, reggelit szívesen adnak, de ez sem kötelező. Kihagyni azért nem tanácsos a helyi pék „isteni” pékáruját, a helyi alapanyagból készült, egyszerű helyi egytálételeket, nem is beszélve az almás pitéről és az egyéb almás étkekről, a jobbnál jobb és hagyományosan készült, sűrű szilva- és meggylekvárokról. A manufaktúrában a vendég részére a nekik készült alapanyagokból főznek, a saját gyümölcsükből készült gyümölcslevet kínálják, s – mint Komáromi úr viccesen mondja – itt ugyan nincs lazac vagy pisztráng, de vannak olyan helyi, tiszai halétkek, amelyeket még egy gurmé is szívesen fogyaszt.

A vendég most már tehát megszállhat: nem kell a programok, kóstolók után útnak indulnia. Nyugodtan végigélvezheti a pálinkakóstolót, a pálinkafőzés bemutatóját a látványfőzdében, sőt a legfinomabbnak tartott pálinkára saját címkét is tehet, és kedvére fogyaszthat a kínált étkekből. Aki marad, a következő napokon aktívan töltheti idejét: kajakot, kenut, kerékpárt bérelhet – ezekkel ugyanis rendelkeznek –, hogy a közeli Tiszán evezzen, de körülnézhet Tuzséron, ahol a Tiszántúl egyetlen barokk műemlékkastélya található. Itt, Szabolcs déli részén még élvezni lehet a tiszta, jó levegőt, a csendet, a táj ősi szépségét, különleges atmoszféráját, melyhez az emberek kedvessége, vendégszeretete társul.

 

Forrás: www.videkjaro.hu