Hirdetés

Az őrségi konyha kincsei: a hajdinás vargányalevestől a dödölléig

2014-02-26 12:23:00

Ismerje meg az őrségi konyhát, tapasztalja meg a hagyománytisztelő helyi ízek világát felfedező barangolás élményét, a sok ínycsiklandozó receptet.  

Kóstolta már a hajdinás vargányalevest, csutris rétest, tökmagolajos salátát? Meg tudja dagasztani a dödöllét?  Ha már kóstolta vagy készítette ezeket a finomságokat, akkor itt az ideje feleleveníteni a közös élményeket! Ha pedig még nem volt lehetősége találkozni az Őrség páratlan ízvilágával, akkor izgalmas felfedezésekre invitálja az olvasókat Az őrségi konyha kincsei című könyvével Gaál Zsuzsanna. Megismerhetjük azt a csodát, melyet őseink megóvtak, és a mi nemzedékünk szeretne átmenteni a jövő számára.

A könyvben megtalálhatók a régi őrségi ételek leírásai és hagyományos alapanyagokat felhasználó mai receptek, miközben bepillantást nyerhetünk az Őrség lakóinak egykori mindennapjaiba. Izgalmas kirándulás mindenki számára, ha kezébe veszi ezt az ízlésesen szerkesztett, tartalmas kiadványt.

Olvashatunk az őrségi ételek alapanyagairól, így egyebek mellett a tökmagolajról, a kerek- és csutrirépáról, a mézről, a gyümölcsecetről és az őrségi gombákról is. A receptek gazdag tárházában megismerhetjük málék és prószák, kásák, pépek, stercek és köretek készítésének kulisszatitkait is. A könyvből nem maradtak ki az étkekhez kapcsolódó babonák. Kedvcsinálóként említsünk meg egyet, mely az Őrség mesemondójától, Baksa Esztitől származik.

„Rég történt, de igaz volt. Meghalt az öregember, kivitték a temetőbe, ahol a temetés előtt hangosan siratta a felesége, aki felett már szintén eljárt az idő. Nehezen mozgott, de a hangja még elhangzott messzire. Ilyképpen siratta hites urát: – Jaj nekem! Jaj nekem! Mi lesz most már velem? Ki vet be most már nekem? Pemetem áztatója, likam bedugója ki lesz most már nekem? Az öregasszony siratóját sokan hallották, és sokan megértették. A tisztán látáshoz azonban kellett némi konyhai ismeret.

Kedves Olvasó! Mielőtt pajzán gondolatai támadnának a fenti sorok olvasásakor, kérem, lapozzon vissza, és olvassa el, hogyan készítjük elő a kemencét a kenyérsütéshez! Menten meg fogja érteni, hogy szegény öregasszonynak mély gyászában nem a huncutkodás járt az eszében!”

Ám a könyvet olvasva vélhetően a receptek keltik fel a legtöbb ember érdeklődését, ezért ízelítőül íme két finomság!

Hajdinás vargányaleves

Hozzávalók: 1 marék szárított vargánya vagy 1,5 marék nyers vargánya, 1,5 bögre hajdinakása, 3 szál sárgarépa, 3 szál petrezselyem, diónyi zeller, 1 vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 zöldpaprika, 1 mokkáskanál pirospaprika, 1 babérlevél, 2-3 szem egész bors, 2-3 tárkonylevél vagy ½ mokkáskanál szárított tárkony, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 szál lestyánlevél vagy 1-2 szál zellerlevél, 1 evőkanál zsír, só.

Elkészítése: A zsíron megpirítjuk a zöldségeket, hagymát, hozzáadjuk a pirospaprikát, fűszereket (szárított tárkony és ½ csokor petrizszöld kivételével), és felengedjük 1,5 liter vízzel. A megmosott, nyers vargányát beletesszük, a szárított vargányát kicsit leöblítjük, úgy tesszük a levesbe. 15 perc főzést követően hozzáadjuk az előzőleg megmosott és 3-4 órát áztatott hajdinát. 10-12 percig főzzük, és hozzáadjuk a tárkonyt, a ½ csokor apróra vágott petrizszöldet, és még 1-2 percig főzzük. A lestyánlevelet, zellerlevelet kivesszük.

Dödölle

Hozzávalók: 8-10 közepes nagyságú krumpli, 2-2,5 bögre rétesliszt, 2-3 nagyobb vöröshagyma, 1-2 pohár tejföl, 2-3 evőkanál zsír, só.

Itt csak a főzelék elkészítési módja szerepel.

Elkészítése: A krumplit (én kizárólag sárga krumpliból készítem, újkrumpliból nem lehet készíteni) kockára vágva sós vízben - egy ujjnyival lepje el - feltesszük főni. Amikor nagyon megfőtt, krumplinyomóval beletörtjük a levébe a krumplit tartalékláng felett. Ezt követően még a tartalékláng felett fokozatosan adjuk hozzá a lisztet, és főzőkanállal vagy a krumplinyomóval (kinek hogy áll a kezére) összedagasztjuk. Mindaddig adagoljuk hozzá a lisztet, míg az edény faláról le nem válik, illetve addig, míg az egész kezünk - vállunk ereje szükséges lesz a dagasztáshoz. Időközben apróra vágjuk a vöröshagymát, és a zsíron megsütjük (van, aki ropogósra sütve, van, aki egész puhára sütve, van, aki apró kockákra vágva, van, aki szelve szereti). A dödöllemasszát a zsiradékba mártott kanállal palacsintasütőbe szaggatjuk, és jól megpirítjuk. (Van, aki zsírozott tepsibe - cseréptepsibe - szaggatja, és a sütőben pirítja meg.) A sült hagymával, tejföllel ízlés szerint meglocsolva tálaljuk, de természetesen köretnek is kiváló.

Amennyiben nem sikerül elsőre, ne adjuk fel! Próbálkozzunk türelemmel, mit veszítünk? 1 kg krumplit, pár deka lisztet és fél órát? – írja a szerző, Gaál Zsuzsanna.

A könyv megvásárolható (postázással is): Múltidéző Porta,  9942 Szalafő, Papszer 2., Tel.: 36-30-390-1694; email:   , web: www.orsegi-szallas.hu, www.orsegi-vendeghaz.hu

http://www.sokszinuvidek.hu/otthon-keszult/2877-Az-%C5%91rs%C3%A9gi-konyha-kincsei-a-hajdin%C3%A1s-varg%C3%A1nyalevest%C5%91l-a-d%C3%B6d%C3%B6ll%C3%A9ig