A kerti kakukkfű virágos leveles hajtásait használjuk gyógynövényként. Magas az illóolajtartalma, ezen kívül cseranyagokat, flavonoidokat is tartalmaz.
A kakukkfű külsőleg sebek, fagyások, ficamok borogatására, törések utókezelésére hasznos. Szájüregi gyulladások, fog-és torokfájás, szájüregi sebek gyógyítására öblögetőként használjuk. Fokozhatjuk a gyógyhatást, ha zsályát keverünk az öblögető szerhez.
A kakukkfű illóolaja baktérium-, vírus- és gombaellenes.
Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, enyhe görcsoldó, köptető, köhögéscsillapító, tüdő-, emésztőrendszeri-és húgyúti fertőtlenítő hatással bír.
FONTOS: kismamák, epilepsziások és pajzsmirigy betegségben szenvedők ne használják!
Tea alaprecept
1-2 púpozott teáskanálnyi füvet 2,5 deci vízzel, tejjel vagy fehérborral (a növény illóolajai a tejben vagy a borban jobban kioldódnak), felteszünk kislángon főzni. Ha felforrt, levesszük a tűzről, 5-10 perc állás után leszűrjük. A kúraszerű fogyasztás napi háromszori adag. Légúti panaszok esetén ajánlott mézzel ízesíteni.
Fürdővízhez 100 gr fűből 1 liter vízzel főzetet készítünk 15-20 perces főzéssel. Ha illóolajat teszünk a fürdővízbe, azt előzőleg kevés mézben, tejben vagy tejszínben oldjuk fel, mert a vízben nem oldódik ki és olajfoltként fog a víz tetején úszkálni.
Az illóolaj napi adagja 3x3-5 csepp alkoholban vagy tejben oldva.
Érdemes házilag kakukkfüves gyógymézet készíteni. Egy csokor füvet üvegbe teszünk és felöntjük jó minőségű, lehetőleg termelőtől vásárolt vegyes virágmézzel, az üveget lezárjuk. 3-4 hét után leszűrhetjük, de akár maradhat is a növény a mézben. Légúti betegségek, makacs köhögés esetén teaízesítőként, vagy akár önmagában is fogyaszthatjuk.
A kakukkfüvet fűszerként a rómaiak szívesen használták: likőröket, borokat, sajtokat ízesítettek vele. Ma egyre több konyhában találkozhatunk a kakukkfűvel, mivel sokoldalúan felhasználhatjuk. A kakukkfű fűszerként étvágyjavításra, emésztőszervi görcsök oldására, fájdalmak enyhítésére alkalmas.
Ízesíthetünk vele zöldfőzelékeket, leveseket, mártásokat, vagdaltakat, töltelékeket, húsételeket, halakat, köreteket, salátákat, gombából készült ételeket, sajtokat, körözöttet, szendvicskrémeket.
A francia konyha borspótlóként használja és egyik fő alkotóeleme a híres provence-i fűszerkeveréknek. Ez a tipikus,”ahány ház, annyiféle keverék”, és persze mindenki a sajátjára esküszik. Én így készítem: egyenlő arányban összekeverek kakukkfüvet, borsikafüvet, majorannát, oregánót és levendulavirágot. Húsokhoz, salátákhoz, köretekhez használom.
A fűszerhez hasonlóan híres a provence-i likőr is, amelyet kakukkfű illóolajjal készítenek a következők szerint. Széles szájú üvegbe teszünk aprítva-zúzva 1-1 ág bazsalikomot, mentát, borsikafüvet, rozmaringot, 3 szál virágos levendulát, 10-10 gr édesköményt, koriandert, oregánót, 5 gr majorannát,5 csepp kakukkfű olajat, majd mindezt felöntjük 1 liter gabonapálinkával. Letakarjuk és 6 hétig világos helyen érleljük. Átszűrjük, 4-6 evőkanálnyi levendulamézzel édesítjük, és 14 napig tovább érleljük. Aperitifként kínáljuk.
A szerző, Horváth Adrien fitoterapeuta. Forrás: www.sokszinuvidek.hu