A fejlesztések megvalósulása után megnövekszik majd a vendégforgalom, a vendégeknek a fürdőn kívüli szabadidő hasznos eltöltésére lehetőséget kínál a „Hagyomány és innováció” projekt, melynek gazdája a „Civilkurázsi” Lenti Civilszervezeteiért és Sportjáért Közalapítvány. Kovács Tünde projektmenedzser bemutatta azt a 10 termékcsomagot, amelyek közül a Lentibe látogató turisták kedvük szerint választhatnak. Egy-egy termékcsomag tartalmát –a helyszíntől függően- gyalogosan, kerékpárral, vízi járművel vagy autóval is felkereshetjük. A kerékpáros közlekedési lehetőség különösen figyelemre méltó, mivel a
Kerékpárosbarát Önkormányzat
címet büszkén viselő Lentiben 36 km kerékpáros út és 80 km kerékpározható út található. Mind a tíz termékcsomagban közös, hogy a kiindulási állomás a Lenti Termálfürdő és Szent György Energiapark, a célállomás pedig Lentiben található.
Az 1. számú termékcsomag a „Helyi gyógymódok nyomában” nevet viseli. Gyalogos sétával mehetünk a Lenti Termelői Piacra, ahol egészséges, helyi élelmiszereket vásárolhatunk. A Lenti-hegy központi részén Baumgartnerné Torma Judit várja a turistákat helyi termékekkel. Utunk végén felkereshetjük Nagy Katalin helyi kézművest, akinél az emléktárgyak a levendula jegyében készülnek. A második termékcsomag a „Hetési Örökség Útjára” vezet. A kerékpáros program célja a Hetésre jellemző néprajzi örökség megismerése, ennek során megtekinthetjük Dulics Margit kosárfonó termékeit és Hácskó Imréné szőtteseit. A hetési szőttes készítésének rejtelmei után a Helyi Értékek Házában helytörténeti kiállítást tekinthetünk meg.
A 3. számú termékcsomag a
„Kerka-völgy aranyló kincsei”
közé kalauzol. Gyalogosan felkereshetjük Szekeres Frigyes családi vállalkozót, aki a méhészkedés mellett tökmagolaj készítéssel is foglalkozik. Lenti-hegyen, a Márton pincében a domboldalon termelt szőlők nedűit kínálja Fülöp András borkorcsolyák kíséretében.
A 4. termékcsomag a „Régmúlt idők ízei” után kutakodik. A kerékpáros program célja a térségben élő emberek egyszerű alapanyagokból készített ételeinek megismerése. Iklódbördőcén megkóstolhatjuk Kovács Jenőné grillázstortáját és Tóth Károly mangalica finomságait. Innen elkerekezhetünk a Csömödérre, az erdei kisvasút állomására, amely az ország leghosszabb (32 km) erdei vasútjának egyik állomása. Az 5. termékcsomag is kerékpáros utat kínál, a „Természet ereje, gyógynövények kincse” program keretében megismerhetjük a Kerka-völgy természeti kincseit és kulturális örökségét. Túránk során, Szécsiszigeten megnézhetjük Kelemen Ilona csuhéból készült munkáit és megkóstolhatjuk Lengyelné Csondor Katalin ízletes lekvárjait, majd végigsétálhatunk a gyógynövényekből álló Serény Tanösvényen. Szécsisziget arculatát meghatározza a Szapáryak által emelt kastély és templom, valamint a Kerka utolsó fennmaradt vízimalma. A 6. termékcsomag a rejtélyes nevű
„A suttogó templom földjén”
nevet viseli. Göcsej fővárosában, Nován található az a templom, ahol a kórus alatti bolthajtás két oldalán elhelyezett szenteltvíztartó egyikébe belesúgva, a szöveg tisztán érthető a másik szenteltvíztartóban.
A 7. számú termékcsomag „A Torma és a sárkány legenda nyomában” helyszínére, Tormaföldre kalauzol. A Tuboly pincében megismerkedhetünk a „sárkány vérével”, ezután a házigazda szívesen beszél a „Torma és a sárkány” legendáról is. A 8. csomag által „Zala kincsei, a kőolaj, a fa és az agyag” ismerhető meg. Az autós utunk Bázakerettyére vezet, ahol láthatjuk az olajipar faluszerte álló emlékeit. Nagy élményt jelent a közeli Budafapusztai arborétum felkeresése, ahol különféle lombos és tűlevelű faritkaságokban gyönyörködhetünk. A 9. számú csomag a
„Hagyományok nyomában Letenyén”
nevet viseli, amely autós, gyalogos és csónakos programot kínál. A Murán történő evezés után az Andrássy-Szapáry kastély parkjában pihenhetünk, itt található a város jelképévé vált 6 méter körméretű és 20 méter magas platánfa, amelynek életkora az 500 évet is meghaladja. Az utolsó, 10. csomag „Látogatás a Mura-menti, zalai horvátoknál” autós és csónakos kirándulásra invitál a magyarországi horvátság területére. Tótszentmártonban és Tótszerdahelyen tájházba térhetünk be, ez utóbbi településen felkereshetjük Fedák Sári felújított kúriáját is.
Forrás: www.falusiturizmus.hu