Hozzávalók
1 nagy csokor medvehagyma szára, 1 csokor friss kapor (ha nincs, jó a szárított is), 1 liter csapvíz, 1 evőkanál konyhasó, 1 zsemle, vagy kisebb szelet kenyér.
Elkészítése
Az elkészítésben nem sok a különbség a kovászos uborka receptjéhez képest. A medvehagyma szárakat mossuk meg alaposan, majd tegyük őket száraz konyharuhára. Vegyünk elő egy befőttes üveget, az aljára tegyük a kaprot, majd állítsuk bele a medvehagyma szárakat az üvegbe, amelyeket előzőleg olyan hosszúra vágtunk, hogy nagyjából 4-5 centivel legyenek rövidebbek az üveg magasságánál. Így kényelmesen elfér a tetején a zsemle.
Miután az „állítgatás” megtörtént, egy edénybe engedjünk langyos (max. 30 fokos) csapvizet, amiben keverjük el a konyhasót. Nálam az 1 liter víz/1 evőkanál só arány bevált, de természetesen ez módosítható egyéni ízlés alapján. Ezt a vizet öntsük bele az üvegbe, majd nyomjunk a tetejére egy zsemlét. Fedjük le kistányérral, és tegyük szobahőmérsékletű helyiségbe.
Hőmérséklettől függően 4-6 nap elteltével készen van. Több idő kell az érlelésnél, mint az uborkának, mert erősebbek a medvehagyma szárának rostjai. A víz már 1-2 nap elteltével zavarosodni fog, de ez a kovász miatt van, így ez normális. Az 5-6. napon elkezdenek a hagymaszárak is fakulni. Ekkor lehet kóstolni, és ha jó, akkor ki lehet szedni az üvegből a zsemlét. A levét szűrjük le, hogy ne maradjon benne morzsa. A hagymaszárakról is távolítsunk el minden zsemlemaradékot, majd tegyük vissza az üvegbe, és öntsük rá vissza a kovászos lét. Így mehet a hűtőbe, ahol jó sokáig eláll, ha fel nem faljuk...
A levét pedig ne öntsük ki, mert az igazi kincs. Tele van tejsav-baktériumokkal, amelyek kimondottan előnyös hatásúak az emésztőrendszerre, ezért érdemes a kovászos lét is elfogyasztani.
Mindenkinek jó étvágyat kívánunk ehhez az egészséges finomsághoz.
Forrás: sokszinuvidek.hu, eztfaldfel.blogspot.com