Hirdetés

Szűzérmés, gombás gnocchi

2011-11-17 12:00:00

Vannak tudósok, akik azt állítják, hogy az igazán élvezettel elfogyasztott falatok nem hizlalnak annyira, mint a csak mechanikusan belapátolt fogások, vagy egy kínzó diéta nem igazán kívánt „kötelező gyakorlatai”. 

Ezért aztán, amikor beköszönt az a fajta őszi időjárás, ami miatt legszívesebben csak otthon maradnánk, képzeletbeli vagy létező kandallónk elé telepednénk, és valami igazán lélekmelengető eledelről álmodoznánk, akkor bizonyára valami hasonló jutna az eszünkbe, mint a most következő recept.

Ilyenkor igazán nem ildomos holmi fogyókúrákra gondolni. Nem, inkább készítsük el OZ mai ajánlatát, a sertés szűzpecsenyét pirított gombás gnocchival és mentával, és élvezzük minden falatját!

Elkészítés

A húst, a gombát és a fokhagymát vékony szeletekre, a hagymát szálasra, a szalonnát kockára vágjuk. A majorannát, a borsot, a mentalevelet és a fokhagymát összekeverjük egy evőkanál olívaolajjal, és ezt a fűszeres olajat a hússzeletekre kenjük. A szalonnát kisütjük, a hagymát megpirítjuk rajta, majd rátesszük a gombát is, és tovább pirítjuk. A gnocchit az elkészítési útmutató szerint sós vízben kifőzzük.

Egy teflonos wokban felforrósítjuk a vajat, rátesszük a főtt gnocchit, és megpirítjuk. Belekeverjük a hagymás gombát, és hozzátesszük a húst is. Nagy lángon összepirítjuk a hozzávalókat, sózzuk, és a végén a vágott petrezselymet is hozzáadjuk.

Megjegyzés: a filmen szárított, őrölt mentalevelet használunk, de természetesen a friss mentalevél az igazi. Ha viszont valaki nem kedveli a mentát, helyettesítheti rozmaringgal is.

Tálalás

A gnocchit tányérokra adagoljuk, és megszórjuk parmezánforgáccsal.


Hozzávalók:
10 dkg baconszalonna,
20 dkg gomba, 20 dkg hagyma, 6 gerezd fokhagyma, 40 dkg sertés szűzpecsenye, 1 ek. vaj, 50 dkg gnocchi, félkész, 1 ek. olívaolaj, 1 kk. majoranna,
1 kk. bors, 1 tk. aprított mentalevél, 1 csokor aprított petrezselyemzöld,
parmezánforgács, só

Főzzünk gnocchit!

Nemcsak félkész formában vehetünk gnocchit, elké­szíthetjük házilag is. A recept egyszerű, és a munka sem nehéz, ellenben aprólékos fela­dat. Ugyanakkor megéri a fáradságot, mert a végeredmény finomabb, mint a bolti termék.

A gnocchi (ejtsd: nyokki) a mi galuskánk és nudlink olasz édestestvére, pontosan ugyanúgy készül, mint ezek: vagy lisztesen, mint a galuska, vagy burgonyával dúsítva, mint a nudli. Az olaszok általában előételként fogyasztják, jobbára húsmentesen, valami­lyen szósszal, mártással, vagy csak zöldfűszerrel ízesített vajjal meglocsolva.

Óvatosan a gombákkal

Ősszel sokan nekivág­nak, és összekötik a kellemest a hasznossal: kirándulás közben gombát szed­nek. Azonban, ha valaki nem profi gombafelismerő, mindenképp ellenőriztesse szakértővel az általa szedett gombákat.

Különböző legendák terjengenek arról, milyenek a mérgező gombák: egyesek azt mondják, hogy az élénk színűek, például pirosak vagy kékek, mások szerint azok, amelyeknek az elvágott felülete megfeketedik – vagy megfeketíti a hozzá érintett ezüstkanalat. Ezek tévhitek, mint ahogy az is, hogy amit a csiga megrág, az az ember számára is fogyasztható. A legmérgezőbb, egyúttal a leggyakoribb mérges gomba Magyarországon a gyilkos galóca, amely kinézetre szép, és állítólag az íze is jó. Egyet­len példány elegendő méreg­anyagot tartalmaz ahhoz, hogy több emberrel is végezzen.

A súlyos mérgezéshez az is elég, ha egy kis darab belekerül az ételbe. A mérgezett személy sze­rencsés esetben 24–48 órán belül megmenthető. A gomba méreganyaga a májat és a vesét károsítja, megfelelő beavatkozás hiányában végzetesen. Csak ellenőrzött gombát fogyasszunk!