Amikor lasagnéról beszélünk, általában arra a változatra gondolunk, amelyben a tésztalapok között besamelmártás és bolognai, azaz darált húsos, paradicsomos szósz húzódik meg. Elterjedt verzió még a spenótos-ricottás is, de persze mondanunk sem kell, ez a tésztaétel is végtelenül sok módon variálható.
OZ, a laptopkonyha.hu weboldal séfje ezúttal desszertet kreált a tésztalapokból, méghozzá csodás, epres-ricottás desszertet.
A lasagnelapokat forró, sós vízben kifőzzük, konyharuhára szedjük és leszárítjuk. Mindegyik lapot kettévágjuk, és így összesen húsz négyzetet kapunk. Közepükön kis, kereszt alakú bemetszést ejtünk, majd a négyzeteket forró olajban világosbarnára sütjük. Hagyjuk kihűlni. A ricottát, ha nagyon száraz, krémesre keverjük a tejszínnel, ha nem, akkor csak ízesítjük a zöldcitrom levével és a reszelt héjjal, édesítjük a vaníliás cukorral, végül belekeverjük a lecsepegtetett zöldborsot.
Ha valaki édesen szereti, tehet hozzá még porcukrot, ha savanykásan, akkor még zöldcitromlevet. Az epreket szeleteljük fel, de hagyjunk néhányat egészben a díszítéshez. Egy tányérra teszünk a krémből, erre jön egy négyzet, majd a krém, erre az eperszeletkék, lap, krém, eper – ezt addig ismételjük, amíg adagonként öt lapot fel nem használunk.
A tetejére egy kis krém jön, erre díszítésként az egészben hagyott eperszemek. Egyszerűbb variáció: az epret kockákra vágjuk és elkeverjük a krémben. Díszítéshez itt is adagonként egy szem epret egészben hagyunk.
Hozzávalók
10 db lasagnetésztalap,
1 l napraforgóolaj a sütéshez
A töltelékhez: 50 dkg eper, 50 dkg ricotta, 2 tk. zöldbors leve, 1 db zöldcitrom leve és reszelt héja, 6 tasak vaníliás cukor, 1 tk. porcukor, 1 dl tejszín
Édesen vagy sósan
A ricotta, ez a túróhoz hasonló, ám annál jóval zsírszegényebb ké-
szítmény tulajdonképpen friss sajt, amelyet a felmelegített tejsavóból készítenek. Mivel a savó az egyéb sajtok gyártása során visszamaradó anyag, ezért a ricottának nálunk nem olyan régóta van csak becsülete, csupán afféle melléktermékként tekintettek rá.
Kevesen tudják, hogy már az ókorban is ismerték, nevének jelentése „még egyszer főzött”, ami a készítés módjára utal: a savót 70-80 fokosra melegítik, lehűtik, majd újra felmelegítik, és az eljárás végére a sajt és a folyadék elválik egymástól. A ricottát lecsepegtetik, de nem érlelik, azonnal csomagolják. Készíthetünk belőle előételt, változatosan fűszerezve, tölthetjük cannelloniba spenóttal keverve, kerülhet szendvicsbe, pizzára, de lehet belőle sütemény, torta, krém vagy akár fagyi is.
Várjuk ki a hazait
Gondoljunk csak bele: hogy lehet az, hogy a frissen leszedett eper néhány nap után „szottyadni” kezd, az import meg akár több hétig is gyönyörű? Úgy, hogy kívülről olyan szerrel kezelik, amely megakadályozza a rothadást, illetve a penészedést. Többféle vegyi anyagot is alkalmaznak erre a célra, és jó, ha tudjuk, hogy nem mindegyik veszélytelen.
Normál körülmények között ez a gyümölcs nemcsak finom, hanem egészséges is: kalóriatartalma alacsony, de rostokban és C-vitaminban gazdag, és kalciumot tartalmaz. Szalicilsav is van benne, amely az aszpirin egyik fő összetevője – ezért ajánlják megfázás ellen. Hozzátesszük, hogy az eperszezon ideje nem éppen a megfázás legjellemzőbb időszaka...
Keressük az ősz ízeit!
Nyerjen wellnesshétvégét a Metropol és a laptopkonyha.hu közös játékán.
Töltse fel őszidéző receptjeit fényképpel a www.receptek.laptopkonyha.hu oldalra. A játék ideje: október 21. – november 13.
A hét legjobb receptjének fényképét péntekenként a Metropol gasztromellékletében mutatjuk be.
A játék különdíja: a legjobbak meghívást kapnak a laptopkonyha.hu stúdiójába, ahol elkészíthetik beküldött receptjeiket.