Kedves Erzsébet!
Nagyon örültem kérdésének, mert az Omega3 és Omega6 többszörösen telítetlen zsírsavak ismerete, egyre nagyobb szerepet játszik egészségünk megőrzése szempontjából.
Az eszkimóknál 1970-ben figyeltek fel arra a tényre, hogy rengeteg zsíros hal húst esznek, mégis:
miért nincs érelmeszesedés,
miért nem gyakori a szívinfarktus,
miért nincs daganatos megbetegedés,
miért nincs asthma,
miért nincs pikkelysömör,
miért nincs cukorbetegség?
A válasz egyértelmű volt, mert étrendjükben sok az omega3, amit a zsíros tengeri halak húsa tartalmaz. Az emberi test képes az összes, számára szükséges zsírsav előállítására, kettőt kivéve: az alfa-linolénsavat (ALA), mely egy omega-3 zsírsav és a linolénsavat (LA), amely egy omega-6 zsírsav. Ezeket az étrendből kell fedezni, így “esszenciális zsírsavakként” hívják őket.
Élettani szerepe:
Az agy szárazanyag tartalmának 60%-a ugyanis lipidekből áll, s ezen belül is rendkívül nagy mennyiségben omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaz. Az Omega-3 a sejtek membránjainak legfontosabb építőeleme. Ettől rugalmasak, hajlékonyak és átjárhatóak az idegsejt-membránok. Nélkülözhetetlen a neuronok, és a központi idegrendszer működéséhez.
Omega 3 hiány:
Tompaság, érdektelenség, depresszió, ingerlékenység, agresszivitás, a kedélyek rossz szabályozása. Gyermekeknél az omega-3 hiány hiperaktivitást, figyelemzavart eredményez.
Omega3 források:
Tengeri halak
Chia mag
Lenmagolaj
Omega6 források:
Repce olaj
Napraforgó olaj
Fontos, hogy az Omega3-6 arány 1:1-hez legyen, és ne tolódjon el az Omega6 túlsúly felé.