Napjainkban már többet tudunk az egyéni igényeknek megfelelő élelmiszerválaszték kifejlesztésének és ipari előállításának lehetőségeiről (ld. táblázat). A rendelkezésre álló kínálatból mindig az élelmiszerek íze, illata és látványa alapján választunk. A személyes preferenciák függnek korábbi tapasztalatainktól is: érzékszerveink megbízhatóságától, kulturális szokásainktól vagy a jövedelmünktől. A táplálkozási szakemberek már régen rájöttek arra is, hogy bizonyos élettani állapotokban a szervezet jelentős mértékben eltérő étrendet igényel. A terhes nők, az aktív sportolók és az idősek tápanyagigénye például eltér a megszokottól, ezért a számukra ideális étrend összetételét ezekhez az igényekhez kell igazítani.
Egyre inkább tudatában vagyunk annak, hogy étrendünk befolyásolhatja egészségünket és teljesítményünket mind rövid-, mind pedig hosszútávon. Következésképpen azért választunk egyes élelmiszereket vagy termékeket – az alacsony energiatartalmú termékektől a zabpehelyig –, mert azok csökkentik a koleszterin-szintet, vagy például a sportolók erőnövelő edzésük időszakában ma már célzottan a nagy fehérjetartalmú készítményeket fogyasztják. A mai élelmiszerpiac lehetővé teszi, hogy mindenki a saját igényeinek és szükségleteinek megfelelően egyéni étrendet alakítson ki (ld. táblázat).
Az egyéni étrend kialakításának tényezői
A személyre szabott étrend kialakítása során számos igénynek kell eleget tenni. Az ehhez szükséges ismereteket mind a kutatók, mind pedig a vásárlók különböző forrásokból szerzik. Az is különbözik, hogy milyen piaci eszközök segítségével juttathatjuk el az egyes tényezőknek megfelelően a termékeket a fogyasztókhoz.
|
A cikk elkészítésében szakmai segítséget nyújtott a Nestlé Életmódközpont (www.eletmodkozpont.hu).