Magyarságát is nem kis mértékben annak köszönheti, hogy Szent-Györgyi Albert a szegedi paprikából előállított C-vitaminnal érdemelte ki a Nobel-díjat. Majdnem kétszáz évig dísz- és szobanövényként ismerték, gyümölcsét pedig orvosságként használták. A 18. sz. végétől fokozatosan a magyar konyha kedvelt fűszere lett és jelentős ízlésbeli változást hozott a paprikás ételek elterjedése révén. Az érett termés a karotinoidok színező hatása miatt sárga, piros, vagy barnás lila is lehet. A terméshús leves, zamatos ízű, és kapszaicintartalmától függően édes vagy égetően csípős ízű.
A magyar konyhát teljesen átalakította a paprika. A magyar paprika leghíresebb leveseink (halászlevek és gulyások), továbbá párolt ételeink (pörköltek, tokányok) nélkülözhetetlen fűszere.
A paprikának nagy értéke jelentős C-vitamin-tartalmában van. A szabadföldön termesztett paprika C-vitamin-tartalma sokkal magasabb, ezért fogyasszunk a szezon idején sok nyers zöldpaprikát, mert érfal erősítő, rák megelőző, immun rendszer erősítő hatása egész évben érvényesül.