Hirdetés

Szállásadók disznótoros receptjei

2013-11-27 12:04:00

Kenyérlángos a Koroknai Porta, Báránd  ajánlásával


Hozzávalók:

• 80 dkg kenyértészta

• 1 kis doboz tejföl

• füstölt szalonna

• bacon

• paprika

• paradicsom

• hagyma

• kapor

Elkészítés:

Kenyérlángosunk elkészítése bizony több embert igényel. Mindennek az alapja, hogy kemencénket megfelelő hőmérsékletűre fűtsük kukoricakóróval. A megfelelő hőmérsékletet nem lehet pontosan leírni, jó pár év és jó pár kéve kóró elégetése után tökéletesedik bennünk a kemencefűtés mestersége. Kenyértésztánkat, melyet a bárándi pékségből vásárolunk, sütőlapát méretűre nyújtjuk. Figyelünk arra, hogy a lapátot megfelelően belisztezzük, különben leragad az alapanyag. A tésztát megkenjük tejföllel, majd kaprot szórunk rá. Ezután jöhet az előzőleg felaprított hagyma, paprika, paradicsom, végül pedig füstölt szalonnával és bacon-nel, esetleg kevés füstölt kolbásszal adunk falusias ízt az egésznek. Mindezek után kb. 10 perc a kemencében és máris fogyasztható frissen sült kenyérlángost kapunk eredményül. 

Tipp: Ha a kész kenyérlángosra még egy kis tejfölt kenünk, akkor még finomabb!

Forrás: http://www.falusiturizmus.hu/hu_HU/recipes/963/kenyerlangos.html

Hagymás vér a Gedeon-tanya Bugac, ajánlásával

Hozzávalók:

3 liter friss sertésvér

1,5 kg hagyma

3 evőkanál sertészsír

2 csapott evőkanál szárított majoranna

2 teáskanál édes fűszerpaprika

Elkészítés:

A disznó bökésekor tálban felfogott vért hűvös, szellős helyiségbe félretesszük, hogy kihűljön és megalvadjon. A  vöröshagymát durván felszeleteljük és a zsíron lassú tűzön aranybarnára dinszteljük. Az alvadt vért felszeleteljük, a szeleteket falatnyi kockákra vágjuk. (A tálban maradt vizet leöntjük, ez a vér víztartalma). A feldarabolt alvadt vért a megdinsztelt hagymára öntjük és lassú tűzön, 25-30 perc alatt készre pirítjuk. Az ételt fakanállal ne kavarjuk erőteljesen, inkább rázzuk a serpenyőt, így formás, egyenletesen pirult kockákat kapunk. Félidőben adjuk hozzá a majorannát meg a fűszerpaprikát és csak a végén sózzuk. Célunk, hogy a vér lágy, zselés állagú, ne pedig grízes legyen. Ezért fontos az alacsony hőfok és a viszonylag rövid készítési idő. Azonnal forrón tálaljuk, friss kenyeret és vegyes savanyúságot kínálunk hozzá.

http://www.falusiturizmus.hu/hu_HU/lodgement/1103/gedeon-tanya.html

 

Hájas tészta az Eszter tanya ajánlásával

Hozzávalók:

3 evőkanál 10%-os ecet
50 dkg háj (sertés fodorháj)

A hájat ledaráltam és elkevertem az ecettel, majd szobahőmérsékleten hagytam állni egy fél órát. Sem a túl hideg sem a túl meleg nem jó neki. Szobahőmérsékleten lesz jól kenhető, de még kezelhető állagú a háj.

A tésztához:

75 dkg liszt
3 tojás sárgája
3 evőkanál tejföl
3 evőkanál szilvapálinka
3 evőkanál 10%-os ecet
1 teáskanál só 1 dl vízben feloldva
szódavíz

A töltelékhez:

szilvalekvár
dió

A tészta hozzávalóit a szódavíz kivételével egy nagy tálba tettem és elkezdtem gyúrni. Ebben az állapotában még kissé ragacsos a tészta, fokozatosan kell hozzáadagolni a szódavizet. Annyi szódavizet kell a tésztához adni, melytől rugalmas, könnyen gyúrtható tésztát kapunk, ami már nem ragacsos és elválik a kezünktől. A hájas tészta gyúrása-dagasztása nem olyan, mint a kenyértésztáé, nem a tenyerünk felső részével kell kívülről befelé gyúrni a tésztát, hanem az ujjainkkal mindig felfelé húzni-vonni, majd az utolsó fázisban az öklünkkel alaposan meg is kell püfölni.

A tészta alapos kidolgozásához mintegy 15 percre van szükség. Az elkészült tésztát hagytam pihenni egy órát.

Egy meglisztezett nyújtódeszkán 2-3 mm vastagságúra nyújtottam a tésztát. A háj harmadát egyenletesen rákentem a kinyújtott tésztalapra, majd összehajtogattam úgy, hogy a tészta rövidebbik oldalait a képzeletbeli függőleges felezővonalhoz hajtottam, hosszában pedig három rétegre hajtottam. Ezután hagytam pihenni fél órát. Aztán elismételtem az előző műveletet még kétszer, azaz újra kinyújtottam, rákentem a háj második harmadát, megint összehajtogattam, ismét pihentettem, majd ugyanez még egyszer. Ezzel megkaptuk az alaptésztát.

A töltelékhez a diót ledaráltam, összekevertem szilvalekvárral. A töltelék kedvünk szerint variálható: bármilyen lekvár vagy aszalt gyümölcs jól illik hozzá, de szerény véleményem szerint a szilvalekvárnál jobbat el sem lehet képzelni hozzá.

Az alaptésztát még egyszer, utoljára is elnyújtottam 2-3 mm vastagságúra, majd kb. 4×5 cm-es téglalapokat vágtam belőle, a közepükre egy-egy teáskanálnyi töltelék került, majd könyv formában összehajtottam a téglalapokat és 220°C-ra előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt készre sütöttem. Akkor van kész, ha a könyvek szépen „kinyíilnak” és a tészta aranybarnára sült. Amikor kihűlt porcukrot szórtam a tetejére.

http://www.falusiturizmus.hu/hu_HU/lodgement/129/eszter-tanya.html