Hirdetés

Háztájit az asztalra: interneten is követhető a bérnevelt disznók dagonyázása

2013-11-27 10:43:00

Kecskemét környéki tanyákon hizlalnak disznókat háztáji, egészséges húsra vágyó városlakóknak. Első alkalommal több, mint százan beneveztek a programra.

Malaca volt annak a szerencsés nyertesnek, aki egy mangalica malac tanyasi disznóhizlalását nyerte a Konyhakiállításon, Budapesten. Mindenki másnak jelentkeznie kellett a mydiszno programra. A távolsági hízónevelés nagy sikert aratott a fővárosiak körében. A bizton kiváló minőségű tanyasi hús, és disznótoros mellett az már ráadás, hogy a kiválasztott malac fejlődését akár webkamerán is követhetik a leszerződött disznóvárományosok.

Az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület projektje a Kecskemét térségében élő 32 ezer tanyasi ember életének megkönnyítését célozza meg azzal, hogy városiak részére bérben nevelhetnek disznót. A Tanyaprogram keretében született ötlet hatására egyszerűbben találhat piacra a magyar áru, míg a fogyasztókhoz garantáltan egészséges, minőségi étel és hús kerülhet. Az sem elképzelhetetlen, hogy jövő télre a panel spájzokban is úgy lógnak majd az oldal szalonnák és illatozó kolbászok, mint vidéken szokás.

A csatlakozás első lépése kiválasztani a programban részt vevő tanyák egyik szimpatikus gazdáját, majd havonta fizetni egy vagy több malac tartási díját. Aki vállalkozik rá, a disznótorra is benevezhet, hogy a termékek feldolgozásából, a hurka ízesítéséből, a sonka, csülök füstöléséből is kivegye a részét. Az árut csomagolják, kérésre házhoz is szállítják.

 A tanyasi emberek megélhetését elősegítő, Háztájit az asztalra! elnevezésű program életre hívásáért több mint 20 település (például Kecskemét, Fülöpháza, Jakabszállás, Kerekegyháza, Tiszakécske) és több civil szervezet fogott össze. A projekt olyan területen segíti a kistermelők tevékenységét, amely számukra nem a hétköznapi munkavégzés része. A programban részt vevő gazdákat a térségi falugazdászok támogatásával a Tanyafejlesztési Program adatbázisa alapján, kamarák, ernyőszervezetek, gazdakörök segítségével toborozták. A lista nem zárt, további gazdaságok is bekapcsolódhatnak.

Ami a bér-disznótartás költségeit illeti, számítások szerint átlagosan havi 3-5 ezer forintból hizlalható fel egy disznó, attól függően, hogy hagyományos szemes takarmánnyal vagy biotakarmánnyal etetik-e. A program beugrója 20 ezer forint (ez fedezi a malac árát), a hizlalási költségeken felül a disznó átadásakor élősúlyalapú nevelési költséget is felszámítanak.

A disznó konyhai előkészítésének árát is beleszámítva, összességében átlagosan 1300 forintos áron juthatnak feldolgozott húsáruhoz a programban résztvevő háztartások.

 

Forrás: baon.hu

http://www.videkjaro.hu/services/hirek