A wok olyan, mint egy gömbölyű fenekű, mély serpenyő, lapos és széles a szája. Vannak lapos aljú wokok is, amelyek elektromos tűzhelyen is használhatók. Egy hosszú, serpenyőszerű, vagy két gyűrűs füle, fogója van. Az alakja meghatározó jellemzője, hiszen előnye, hogy a wok aljában nagyon magas hőmérsékleten az ételek nagyon gyorsan készre süthetők.
Alapanyaga alumínium, rozsdamentes acél, de vasból az igazi, ami lehet kovácsoltvas is, öntött vas is.
A legjobb, ha sütés vagy pirítás előtt felhevítjük a wokot, csak azután tesszük bele az olajat. Az olajnak is forrónak kell lennie, amikor az apróra vágott alapanyagokat beletesszük. A félgömb alaknak köszönhetően a wok hűvösebb oldalsó falára feltolhatjuk az ételt, ha az olajat le akarjuk csepegtetni, vagy egyszerűen csak a már jól megsülteket félre akarjuk tenni, hogy a kevésbé sültek a wok közepére kerüljenek. A húst és a zöldséget rendszerint külön pirítják, majd mindig újraegyesítik egy gyors utópirításra.
Bambusz lapáttal, fakanállal vagy bambusz evőpálcikával keverik, forgatják, kóstolják, de a keveréshez leginkább a wok rázását használják.
Az új wokot használat előtt be kell avatni, majd minden főzést követően elmosva, szárítva, olajjal vékonyan bekenve kell eltenni.
Wokban főzni egyrészt gyors (az apróra szeletelés miatt talán az előkészítés kicsit hosszabb), másrészt egészséges is, mert nagyon kis mennyiségű zsiradékban elkészíthető az étel.
Videóreceptjeink, melyben wokot használtunk a teljesség igénye nélkül:
Kínai csirkemell hagymával, szójacsírával, wokban sütve
Sáfrányos-gyömbéres csirke tejszínes karottamártásban, wokban sütött zöldspárgával
Garnéla vörösboros paradicsommártásban
Sertés szűzpecsenye pirított gombás gnocchival, mentával
Ponty kínai fűszerezésű zöldségekkel és zelleres rizzsel
Garnéla burgonyával, paprikával és cukkinivel
Zöld spárga citromos spagettivel