Hirdetés

Céklaleves marhahúsgombóccal

2012-01-17 20:21:00

Gyomrunk karácsonyi és szilveszteri fáradalmait legjobb vitamindús, méregtelenítő ételekkel kikúrálni.

OZ, a laptopkonyha.hu weboldal séfje két remek alapanyag köré kanyarította alábbi, szuperegészséges levesét: a torma és a cékla rengeteg vitamint, fontos ásványi anyagot tartalmaz, továbbá különböző gyógyhatással bír. Készítsék hát el bátran OZ levesét, meglátják, nem csalódnak.


Olívaolajon üvegesre pirítjuk a hagymát, rádobjuk a kockára vágott marhahúst, és tovább pirítjuk. Felöntjük az almalével és a marhahúslével, befűszerezzük. Ha a hús puha, kivesszük a léből és hagyjuk hűlni. A zsemlét beáztatjuk a tejbe. A leveshez szükséges többi zöldséget felaprítjuk és puhára főzzük az alaplében, amit vízzel 1,5 literre hígíthatunk.

A kihűlt húst ledaráljuk, összedolgozzuk a tejbe áztatott, kinyomkodott zsemlével, az apróra vágott hagymával és a többi hozzávalóval, a masszából kis gombócokat formázunk, a forró levesben megfőzzük, körülbelül 30 percen át. Tálalásnál a levest tejföllel díszítjük, és megszórjuk reszelt tormával.

Hozzávalók

Az alapléhez: 30 dkg marhalábszár, 3 ek. olívaolaj, 10 dkg hagyma, 0,5 l almalé, 0,5 l marhahúsleves, só, 2 db áttört fokhagymagerezd, 4 db babérlevél, 0,5 tk. őrölt bors

A leveshez a továbbiak­ban: 10 dkg cékla, 10 dkg sárgarépa, 5 dkg petrezselyemgyökér (fehér-répa), 5 dkg zeller

A húsgombóchoz: a kihűlt marhalábszár ledarálva, 1 db zsemle, tej a zsemle áztatásához, 5 dkg hagyma, 1 db tojás, őrölt bors, só, 1 ek. friss, aprított
citromfű

A tálaláshoz: simára kevert tejföl, 4 tk. reszelt torma

Kedvencünk: a mindennapi leves

Folyadékpótlásra szükségünk van, az ajánlott napi 2-3 liternyi egy részét bevihetjük leves formájában is. A kalandozó magyarok hordoztak magukkal napon szárított, előzőleg zsíros, fűszeres lében puhított húsdarabokat, amelyekből egy kon­dér forró vízbe szórtak né­hány marék­kal, és pár perc múlva készen volt az ízletes leves.

A levesek hatása főként abban áll, hogy segítik az emésztőnedvek termelődését, előkészítik a gyomrot a többi fogás befogadására. A könnyű levesek különböző diéták, fogyókúrás étrendek alapele­mei lehetnek.

A leveseknek több fajtájuk van: egyik csoport az úgynevezett híg leveseké, ide tartozik a hús- és a csontleves vagy az erőleves. A sűrített levesek közé soroljuk például a püré-, a krém- vagy a gyü­mölcsleveseket. Összetett leveseink között olyanok szerepelnek, mint az Újházi-tyúkhúsleves, az orjaleves, a Jókai-bable­ves vagy a frankfurti leves. Az utolsó csoport a különleges leveseké, ide soroljuk a teknősbéka-, a cápa­uszony- vagy a fecske-fészeklevest.

A levesek elkészítése általában egyszerű, né­hány fontos alapszabályt kell betartanunk a kívánt eredmény eléréséhez: az egyik, hogy mindig
kiváló minőségű alapanyagokból dolgozzunk.

A másik, hogy lassan, egyenletesen főzzük a levesünket, úgy lesz legjobb az íze, színe, za­mata. Ha több fogást is kínálunk, ne fűszerezzük túlságosan a levest, és ne legyen túl nehéz, mert a gyomor hamar eltelik. Amennyiben hús- vagy csontlevest főzünk, mindig hideg vízben kezd­jünk neki, és a forrás során keletkező habot egy kis szűrővel vagy kanállal szedjük le. Fűszerezzük, majd lassú tűzön főzzük, és a zöldségeket csak az utolsó órában adjuk hozzá, amikor a hús már puha. Egy-egy igazán jó húsleves akár egész na­pon át is készülhet.

Sűrített levesek esetében alkalmazhatunk rántást vagy habarást, ám ha könnyebben szeretnénk elkészíteni a fogást, szedjünk ki valamennyit a leves sűrűjéből egy edénybe, pürésítsük botmixer­rel, ezt követően öntsük vissza a fazékba.