Hirdetés

Kapribogyó

kapribogyó a Dél-Európában és a Földközi-tenger partvidékén honos kapricserje ecetben, sóban, olajban tartósított, még ki nem nyílott, fonnyasztott bimbója.

Kapribogyó

A kapricserje Elő-Indiából és a Kaukázus területéről származik, Görögországban már az ókorban is termesztették.  A növényt a rómaiak terjesztették el a Földközi-tenger vidékén, ahol sziklás helyeken, omladozó várfalak réseibe kapaszkodik. Rózsaszín tollas virágzata, húsos levelei vannak. A sötétzöld, borsó nagyságú virágbimbót begyűjtik, mielőtt felnyílna, majd sós ecettel és gyakran olívaolajjal tartósítják. Cserépben nagyon laza kaktuszföldbe ültetve nálunk is szépen díszlik egész nyáron, de télen visszavágás után fagymentes helyre kell menekíteni.
A zöld, nem túlságosan puha, zárt bimbó kellemesen kesernyés és csípős, jellegzetesen fanyar fűszer. Halkonzervek, mártások, pástétomok, saláták, vadas ételek, húskocsonyák, gyenge húsok (bárány, borjú, nyúl, szárnyas), húsgombóc, körözött ízesítésére, hidegtálak díszítésére, burgonyasalátához használhatjuk.


Sok más növény, leginkább a mocsári gólyahír bimbójával hamisítják.